Spółce Komunalnej Wschowa zależy na ekologii
Podczas uroczystości otwarcia prezes Spółki Komunalnej, Krzysztof Kołodziejczyk, podkreślił znaczenie projektu: „Sala jest przepiękna. Jako Spółka Komunalna wychodzimy naprzeciw, jeżeli chodzi o edukację i promowanie ekologii. Celujemy nie tylko w młodzież, ale we wszystkie grupy społeczne. [...] Jesteśmy zdeterminowani, aby nie poprzestawać na tej jednej inwestycji”.
Zastępca prezesa WFOŚiGW w Zielonej Górze, Przemysław Nitschka, zaznaczył rolę Centrum w budowaniu świadomości ekologicznej: „Podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej, upowszechnianie wiedzy, aktywizacja społeczna i kształtowanie postaw proekologicznych to zadania niezwykle istotne dla współczesnego świata. [...] Jestem dumny, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska mógł wesprzeć tę inicjatywę kwotą blisko 95 tysięcy złotych”.
Burmistrz Konrad Antkowiak podkreślił znaczenie Centrum dla przyszłych pokoleń: „Mam nadzieję, że ta sala będzie żyć aktywnym życiem. [...] Zasiejmy w młodym pokoleniu świadomość, jak ważne są zmiany klimatyczne. [...] Zacznijmy od siebie, zacznijmy od najmłodszych, którzy są we Wschowie”.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Co będzie się działo w Lokalnym Centrum Informacji Ekologicznej we Wschowie?
O przyszłych inicjatywach Centrum opowiedział Piotr Dziełakowski, przedstawiciel Spółki Komunalnej. Już od stycznia 2024 roku rozpoczną się działania promujące ochronę środowiska. W programie znajdą się warsztaty dla dzieci i dorosłych, projekty edukacyjne oraz wydarzenia artystyczne. Planowane są m.in.:
- Projekt „H2O” – warsztaty o ochronie zasobów wodnych, ukazujące globalny problem z dostępem do czystej wody.
- Edukacja o segregacji odpadów – zajęcia dla przedszkolaków, uczniów i dorosłych, które pomogą zrozumieć zasady odpowiedzialnej gospodarki odpadami.
- Pokazy filmów ekologicznych – projekcje światowych produkcji oraz materiałów ukazujących lokalne środowisko.
- Zielone lekcje i koncerty ekologiczne – wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty inspirowane przyrodą oraz spotkania z poezją ekologiczną.
Centrum stawia na aktywizację społeczną. Piotr Dziełakowski zapowiedział m.in. konkurs dla szkół pt. „Mój ekologiczny dom”, w którym klasy będą tworzyć plakaty o ekologicznych rozwiązaniach w życiu codziennym. Zwycięzcy otrzymają bony na wycieczki edukacyjne.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Na Lokalne Centrum Informacji Ekologicznej składa się sala i w pełni wyposażone zaplecze socjalne. Zwieńczeniem projektu jest mural autorstwa Przemysława Adamowski, artysty ze Wschowy.